про писання і читання

Ото сиджу й міркую про Гайдегера. З легкої руки [info]hudzyk згадала собі знову метафору Ніцше з “Про читання і писання”, про вершини й довгі ноги – Гайдегер теж, здається, саме цей образ не раз згадує, особливо в пізніх лекціях, на приклад, де йдеться про сусідство мислення й поезію (цікаво, я й забула, поки в книжку не глянула, що Ніцше там вершинами називає “афоризми” – дійсно, і мислення, і поезія за своєю природою… “афористичні”).

Так от, чим більше я його (Гайдегера) читаю, тим більше відчувати власне цю гірську природу його текстів… Він як гігант своїми величезними ногами переступає з вершини на вершину, і чуєшся такою мурахою, коли бачиш, як багато доводиться нахекатися і навідпочиватися, шоб таки прокласти свою стежку від одного його горба до наступного…

Мене завжди цікаво, як він це писав? Він дійсно мав здатність так далеко і виразно бачити, тобто дійсно переступав такими великими кроками? Чи може він це все виходжував звичайною мурашиною ходою, а потім тільки описував/скечував свій маршрут? Мабуть, я цього не дізнаюся…

Це насправді не так важливо. Важливо те, що його шлях неможливо осягнути просто прочитавши текст. Можна вертольотому перелетіти з вершини на вершину, але вони тоді не складуться в один хребет, всі ці його вершини здаватимуться несправжніми, бо між ними не буде зв’язку, як і не буде напряму. Його треба пройти самому, і той шлях завжди буде іншим ніж в Гайдегера. Не лише тому, що хода мурашина, але й тому, що ландшафт (яке доречне німецьке слово!) вже інший. Вершини поки що ті самі. Орієнтири.

Upd. знайшла кращу метафору – його тексти – то мапи. всього лиш мапи. з позначеними вершинами. і жодних вертольотів. 🙂 стежки його заросли. квіти пооб’їдані коровами. о так, ті шварцвальдські корови.

3 thoughts on “про писання і читання

  1. У кожного свій шлях, при чому особистий. І у філософів теж…

    Тобто, іншого шляху тут немає ніякого!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s