Екзотичні птахи і писанки – 2

В цьому дописі буде про мої цьогорічні здобутки і про техніку травлення загалом.

Що було (це після першого писання воском, перед першим травленням):

IMG_0272

Тут в порядку зменшення розміру яйця: ему, синя качка, аураканська курка, фазани, перепілки.

Що з того вийшло:

IMG_0320

і детальніше:

IMG_0321

Техніка травлення кислотою (в моєму випадку концентрованим оцтом) подібна на традиційну тим, що в обох випадках віск покриває “заклеює” поверхню, таким чином те, що покрите воском, не зафарбовується або не витравлюється, а зберігає колір і стан поверхні на момент покриття воском.

Відмінність полягає в тому, що у випадку традиційного малювання, на яйце поступово накладаються шари фарби (традиційно від світлішої до темнішої), в той час як при витравлювонні відбувається зворотній процес зняття або “виїдання” кислотою шарів поверхні від зовнішніх до внутрішніх. Окрім зміни кольору (якщо колір поверхні відрізняється від кольору внутрішніх шарів), витравлюванням також можна досягнути ефекту “різьбленої”, чи радше “офортової”? поверхні – те, що було покрите воском в першу чергу буде виступати порівняно з рештою поверхні. Наскільки виразно цей ефект буде видно на закінченому яйці залежить від того, скільки часу травити, а це, в свою чергу від якості і товщини шкаралупи – шкода буде яйця якщо перетравити його довше ніж воно може витримати – може вийде як в тій рекламі зубної пасти колись давно, де показували яйце з м’якою шкіркою.

Найпростіше травлення, і я б рекомендували з цього починати – коричневі курячі яйця – чим темніше яйце, тим краще. При досить темному курячому яйці можна досягнути трьох- чотирьох виразних тонів – від власне того коричневого до білого. Також можна травити білі яйця, тоді виходить “білим по білому”, але для того мабуть краще брати яйця з грубшими шкаралупками, ніж курячі (може гусячі? – не знаю, бо не пробувала), там на фото вище (і нижче під катом детальніше) є мій цьогорічний експеримент з качиним, але не можу сказати, що він мені вдався (це суб’єктивна оцінка, звичайно). Також, щоб підкреслити рельєфність на травленому білому яйці, можна вкінці трохи його підфарбувати в якійсь світлій фарбі, але я такого не пробувала.

Витравлювання часом поєднується з малюванням в авторських, і навіть так виглядає що в деяких традиційних писанках (в різних регіонах). На приклад, оця з книжки про писанки Тараса Городецького:

IMG_0342

основна лінія червона, тому спочатку яйце по малювали на червоно, перш ніж взагалі на ньому писати воском, потім написали основну лінію, витравили назад до білого, тоді поклали в жовту, намалювали все що жовте, тоді у вишневу, а тоді знов до білої витравили. В принципі, могли трохи “змахлювати” і почати з жовтої, спочатку зробивши допоміжні, а потім після червоної основні, таким чином травити б довелося лише раз, що збільшує шанси на добре витравлення.

Ну і тут ще одна його травлена писанка, яка вже стала “хрестоматійною”:

IMG_0343

У випадку якщо треба витравити останній раз до білого, можна також замість оцту використовувати розчин хлорки – це швидше, і сильніше працює, але хлорка, з мого досвіду настільки в’їдається в шкаралупу яйця, що після хлорки навіть досить сильні фарби беруть вкрай неохоче і блідо (тому я сказала, що це можна робити у випадку останнього травлення на біло). Втім, з цим можна поекспериментувати, наприклад, якщо хочеться досягнути пастельних кольорів при звичайних яскравих фарбах.

Травлення також можна використовувати, якщо хочеться поєднати яскраві протилежні фарби (червону із зеленою, або червону з синьою), у випадку якщо жодна з фарб не досить сильна щоб повністю перекрити іншу. Але я зазвичай для цього діла замість чистої кислоти просто роблю додаткову жовту чи помаранчеву (якщо багато людей і багато писанок, то можу і обидві зробити), яку використовую не для фарбування, а виключно для витравлювоння яскравих або темних кольорів якщо потім треба покласти в іншу фарбу, або якщо, наприклад, не сподобалося як взяла остання фарба, і хочеться спробувати перемалювати ще раз іншим (або й тим самим) кольором.

В наступній серії (якщо дойдуть руки), буде покроково з покроковими фотографіями. Тим часом під катом портрети героїв 🙂 – в сенсі індивідуальні фото тих яєць які цього року вижили до кінця.

Ему-1 (подовгасте):

IMG_0324

Ему-2 (товсте):

IMG_0325 IMG_0326

“Голуба качка” – це яйце не виправдало моїх сподівань, ну та й я його сама зіпсувала також:

IMG_0328

Аураканська курка (взагалі теж не настільки в неї оринінальний колір як обіцяли, але зато хороша товста шкаралупа):

IMG_0335

Фазан, друге те що було більше сіро-зелене, не дожило до фіналу (я його в при полоканні випустила з рук), а це – досить нічогеньке таке:

IMG_0332

Ну і це так – забавки, їх навіть писати не треба – і так атракція:
IMG_0336

Ну і це щоб краще зацінити розмір – в мене велика рука, трохи більша мабуть за середню українську жіночу руку, то в ній ще те подовгасте ему досить комфортно вміщалося, а це товсте – ледве:

IMG_0341

Перша частина тут:

https://msvarnyk.wordpress.com/2013/04/06/екзотичні-птахи-і-писанки/

Третя частина тут:

https://msvarnyk.wordpress.com/2013/04/15/екзотичні-птахи-і-писанки-3-травлення/

Або дивіться за тегом eggs https://msvarnyk.wordpress.com/tag/eggs/

26 thoughts on “Екзотичні птахи і писанки – 2

 1. Гарні здобутки. Займайтеся писанкарством на постійній основі. Адже так вдало отримується у Вас.
  Дозвольте коректуру. Тарас Городецький книг не видавав. То книга Віри Манько про Тараса.

  Like

  1. дякую! – от на пенсії мабуть якраз тим і буду займатися 🙂

   Так, я знаю про Городецького – книжку прочитала – умовно назвала книжкою Тараса Городецького, зараз додам туди слово “писанок”, тоді буде мабуть відносно правильно.

   Like

  2. Я часто шкодую, що у вас коментарі лише для друзів, і відповідно я нічого у вас прокоментувати не можу.

   Like

   1. Не шкодуйте. Ми з вами затоваришуємо, і коментарі додавати одна одній зможемо)

    Like

 2. Екзотичні птахи і писанки

  User referenced to your post from Екзотичні птахи і писанки saying: […] Originally posted by at Екзотичні птахи і писанки – 2 […]

  Like

 3. По-доброму заздрю. Я з дитинства колекціоную писанки (правда, колекція невеличка, близько сотні), але в самої не виходить займатись писанкарством, явно бракує художнього хисту.

  Like

  1. Та в мене нема художнього хисту – це більше впертість і практика, та й то останні роки я мало цим займаюся, то якось все стає трохи таке кривеньке, руки трясуться, і тд :).

   Тому я б вам радила, якщо є таке бажання, поекспериментувати – це дуже цікавий і терапевтичний процес крім всього іншого – ну і хай перші 5 будуть трохи страшні, кого це обходить – це як почерк, з часом виробляється.

   Like

   1. У мене з дитинства не склалось із малюванням. Нормальні діти ненавиділи уроки мови й математики, а я – праці й малювання. Сподівалась взяти любов’ю до декоративного мистецтва, навіть ходила на гурток писанкарства, але крім кількох десятків зіпсованих яєць (тобто, страшно розмальованих, із кривими лініями і несиметричними візерунками) не досягла жодного результату. В студентські роки зробила ще одну спробу, але зрештою вирішила не псувати яйця.

    У вас чуття кольору і симетрії, це зразу видно.

    До речі, в ему-2 кінець спіралі – це якийсь класичний візерунок? Не знаю, може через незвичний колорит, друга його фотка (вигляд згори) викликає асоціації з чимось індіанським.

    Like

    1. я також в дитинстві ненавиділа малювання 🙂

     нє, той кінець спіралі – то моя творчість 🙂 – мені не сподобалося закінчення спіралі в автора (той самий Городецький), то я його переінакшила – початок спіралі краще вийшов, дійсно в стилі кокопеллі, чи може маорі – я його тому й сфотографувала, кінець вийшов не так добре.

     Ось оригінал:

     А ось мій кінець спіралі – з ним ще би варто було побавитися:

     Like

 4. Як гарно! І мені сподобалося яйце аураканської курки. Меня здалося найбільш вишуканим, хоча одразу і не побачити, що ж воно таке.

  Like

  1. Її можна легко зробити з домашнього курячого яйця середньої темності, а якщо буде темніше, то ще краще вийде. Ось оригінальний взір:

   я там все що було білим, жовтим і зеленим зробила за один раз (ну і з деякими змінами), бо яйце було надто світле, якщо досить темне яйце – можна розбити на два етапи, як в оригіналі. Ну і червоні слези на фоні не робила.

   Отут розписано, як травити покроково (я дещо роблю трохи інакше, але то деталі, принцип той самий):
   http://danirra.livejournal.com/194870.html

   Або наступного разу як підете робити – зробіть її в кольорах (на обов’язково традиційних)

   Like

   1. Так, найбільше сподобалося білим по білому. Але ліве нижнє яйце на третьому згори фото теж дуже гарне.

    Like

    1. Ага, так це найкрасивіший взір, я його тому і повторила на ему :).
     Там вище в коментарі фото з книжки з оригіналом 🙂

     Like

  1. Еге, щось є. Мені вони більше з водною стихією асоціююся, з океаном, але щось галактичне в них теж безумовно є :).
   Ну й інакшістю своєю космічні як пришельці якісь – це точно :).

   Like

 5. Екзотичні птахи і писанки – 2

  User referenced to your post from Екзотичні птахи і писанки – 2 saying: […] Оригинал взят у в Екзотичні птахи і писанки – 2 […]

  Like

 6. Екзотичні птахи і писанки – 2

  User referenced to your post from Екзотичні птахи і писанки – 2 saying: […] Originally posted by at Екзотичні птахи і писанки – 2 […]

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s