Медитація в умовах війни

Про це мабуть слід було почати писати десь в грудні, але обставини склалися так, що банально не було часу, та й настрій був трохи не той, так що може якраз зараз і є вчасно… Я спробую написати серію how-to постів – про те як можна практично спробувати медитувати, крок за кроком.

Зразу дисклеймер, що все, що я казатиму, стосується лише одного-єдиного виду, чи методу медитації, який називається sahaja yoga або sahaja meditation. Більшість сучасних популярних на Заході медитаційних технік (крім, можливо, до якоїсь міри дзен-буддизму), суттєво відрізняються від цього виду, і щодо деяких з них ця різниця підтверджується результатами наукових досліджень, хоч, поки що, не дуже численних.

Ви може спитаєте, до чого тут війна?

Один чувак (російського походження, але останні роки працював на заході – в Америці і Італії) досліджував динаміку патернів мозкових хвиль (чи як це по-українськи називається?) при проходженні кількох стадій власне цієї медитації, і в одному з його досліджень він показував медитуючим потенційно-травматичні картинки, чи відео. Виявилося, що люди, які вже якийсь час практикували регулярну медитацію за цим методом, мали кращу ніж інші відпорність до впливів цих травматичних стимулів в першу чергу, а також швидше відновлювали свій нормальний стан, тобто позбувалися впливів травматичних стимулів. Ну, це все обмежений науковий експеримент, залежний від передумов і інтерпретацій, чому саме медитація “працює” – інше питання, на нього поки що наукової відповіді ніхто не дав, і невідомо, чи колись дасть. Тому це так, всього лише цікавий факт :).

Але безвідносно до того, що може, чи не може наука, людський досвід ніхто не відміняв. Тому ці пости я писатиму власне з точки зору свого власного досвіду, а також враховуючи досвід людей, з якими мені доводилося медитувати за останні вісім років (для багатьох з них це був перший досвід медитації). Так от, з точки зору людського досвіду, медитація в умовах війни – це в першу чергу захист, в другу чергу мабуть – здатність адекватної дії.

Чому захист – зрозуміло, бо війна – це напад. Захист тут, в першу чергу, психологічний, як от в тому експерименті із страшними картинками, який я вище згадувала (хоч і не лише психологічний, але про це може колись іншим разом 🙂 ). Але це не пасивний дитячий захист, як от, заховатися під в шафі, чи за фіранкою, чи чи просто міцно заплющити очі – як в прямому сенсі, так і в метафоричному. Цей захист “живий”, він створюється потоком нашої власної внутрішньої енергії, чим краще, сильніше вона “тече”, тим ефективніше працює цей захист в першу чергу, і тим легше його відновити, якщо “ворожим елементам” все-так вдалося десь пробити в ньому діру. Медитація потрібна для того, щоб в першу чергу встановився правильний потік цієї енергії, ну і потім з часом щоб він посилювався.

Про адекватну дію – тут мабуть щонайменше два аспекти – в першу чергу завдяки медитації виразнішим стає усвідомлення чи розуміння того, що насправді відбувається, як в всередині нас, так і ззовні. Другий аспект – чіткіше відчуття того, що саме потрібно і правильно робити в цій конкретній ситуації. Я пишу “відчуття”, тому що це свого роду інтуїція, радше ніж раціональні міркування, хоча є й інші, конкретніші способи визначення правильної дії, але про них колись пізніше.

Колись одному з моїх віртуальних друзів дуже сподобалася написана мною фраза про те, що на відміну від типового сприйняття медитації, ця техніка не продукує “медитуючі мішки з картоплею”, вона не надто підходить переконаним вегетаріанцям, ідейним пацифістам і тим, хто не вірить і існування зла. Навпаки, тут йдеться про вишкіл воїнів “армії світла”, призначення яких – виявляти і поборювати зло, в першу чергу в собі, а згодом також і ззовні. Хоч ця боротьба ведеться нетиповими і не завжди видимими способами, але вона йде весь час, в цьому сенсі медитація – це постійний вишкіл воїна, а також гартування воїнського щита і меча, тобто адекватного захисту з одного боку, і адекватної дії з іншого.

Краса цього виду медитації в тому, що якщо все відбувається правильно – тоді воно відбувається легко, природно, спонтанно. Для того щоб наша внутрішня енергія почала діяти, потрібне в першу наше чисте бажання, в другу чергу – трошки дисципліни, всі решта “складники” вже є просто в силу того, що ми живемо в цей час, коли працюють такі енергії, які раніше не проявлялися. Я розкажу наступного разу детально, як можна спробувати медитувати, але для тих, хто дочитав до кінця, якщо дуже нетерпиться – можете спробувати зараз спрощений експрес-метод :). Він мабуть не для всіх спрацює, але чи спрацює для вас, чи ні – не знатимете, якщо не спробуєте, це 5 хвилин часу займе,  дивіться.

Медитація, ну чи перша її стадія – це стан без думок.

1. Сядьте зручно, розслабтеся, відкрийте обидві долоні. Спрямуйте всю увагу на цю ось картинку, але не напружуйте її (увагу).

2. Добре, тепер ліва рука залишається далі з відкритою долонею (не робіть ніяких хитрих комбінацій з пальцями як в кіно показують, просто тримайте долоню розслабленою і відкритою). Праву руку покладіть донею донизу на тім’яну кістку, тобто на верх голови, можете трохи притиснутий, або навіть порухати шкіру голови, зробивши круговий “масаж” цього місця, бажано за годинниковою стрілкою.

meditation

3. Тепер треба сформулювати своє чисте бажання – тут можна просто сказати: “я хочу відчути стан медитації“. Або, якщо хочете, можете звернутися до своєї внутрішньої енергії: “будь-ласка, дай мені відчути стан медитації“. Це можна повторити кілька разів, а можна і не повторювати.

4. Тоді покладіть праву руку назад, щоб вона була відкрита, як і ліва, і посидьте кілька хвилин в тиші. Якщо хочете, можете закрити очі.

5. Через якийсь час подивіться, чи змінився ваш стан – чи сповільнилися думки, чи може вони взагалі зникли, чи змінився емоційний стан, чи розслабилися м’язи. Зверніть увагу, чи може раптом ви відчуваєте потік енегрії в долонях, на пучках пальців, чи над головою.

Якщо ви нічого не відчули – не розстроюйтеся, експрес-метод не для всіх відразу працюватиме, якщо вам цікаво – я згодом розпишу детальніший процес, який може виявитися ефективнішим для вас.

Ну що? 🙂

7 thoughts on “Медитація в умовах війни

    1. Привіт, Костику! Ну, не кожну війну можна відвернути взагалі, безвідносно до чаю :). Є зло, і часом може бути так, що єдиний спосіб, в який воно проявляється як повне і остаточне зло – це війна. Тому ми і не пацифісти. Але можна від неї захиститися, щоб вона не зводила з розуму… Тому чаювання ефективне лише тоді, коли його намірення не суперечить волі богів. Але я якраз запарила собі відомий тобі паймутан з бузиною на сніданок…

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s