Яструбине

Яструби увійшли, чи то пак влетіли в моє життя тиждень тому. В понеділок по обіді я займалася якимись своїми справами, переходила з кімнати в кімнату, і раптом відчула, що на мене хтось дивиться. Він сидів на поручні мого балкону і дивився в кімнату. Спочатку я оторопіла, ніколи ще не бачила такого великого і величного птаха так зблизька, потім перепросила його і клацнула знимку, дуже невиразну. Виявилося, що фотографуватися мій гість не любить, і коли я підійшла ближче до дверей із своїм айпадом, він змахнув крилами (звучить банально, але саме так воно було), і перелетів на дах мого будинку, де вже без серйозної камери фотографувати його не було сенсу – надто далеко. Ну то вже вибачайте за нездалу знимку – яка є, але пам’ятка першого знайомства.

image

В мене, звичайно, перше питання виникло, чим би його нагодувати, але ж я поняття не мала не тільки що він їсть, але й хто він взагалі такий. Пішла погуглила, виявляється, що в нас тут їх, не так вже й багато – з десяток видів великих хижаків. Порівняла розмір і вигляд (мій гість десь мав десь пів метра в довжину з хвостом), звузила до двох видів. Тепер я знаю, що то був червонохвостий яструб (Red-tailed hawk), але тоді я не була певна, бо вони бувають трохи різних кольорів, в нагуглених нашвидкоруч фотках переважали трохи темніші ніж мій, ну і я свого бачила зблизька лише спереду, червоного хвоста, за яким його ідентифікують, не бачила взагалі. Це здається найпоширеніший яструб в Північній Америці, деякі з них мігрують, а деякі цілий рік живуть приблизно на одному місці. Пошук в комбінації з “downtown Toronto” показав, що саме вони тут в місті їдять, ось чиїсь фотки якраз рік тому. Взагалі вони не тільки пацюків їдять, а і симпатичніших гризунів – білочок, бурундуків, інших птахів, змій. Потім ще знайшла якусь статтю, про те, як пара цих яструбів кілька років тому вигодовувала пташенят, зробивши собі гніздо прямо на підвіконні провінційного парламенту, хто зна, може якраз моїм гостем був один з птахів в цих історіях?

На цьому моє гугління не закінчилося, наступне що я знайшла – це бомба! reality show, на це можна безповоротно залипнути, добре, що воно лише кілька місяців в році показує. Ось воно: http://cams.allaboutbirds.org/channel/16/Red-tailed_Hawks/#

Це лайв камера яструбиного гнізда на кампусі корнельського університету. Вже третій рік під ряд пара червонохвостих яструбів весною будує там гніздо і виводить пташенят, а їхня орнітологічна лабораторія знімає це все на живу камеру. Крім відео там ще є чат, де волонтери-модератори відповідають на питання, коментують, що відбувається, просто триндять про птахів. Волонтери крім доглядання за чатом ще керують одною з двох камер, яка мобільна, і ведуть логи про те, що відбувається – хто прилітав до гнізда, що приносив, в тому числі їжу, як прогресують пташенята, і постять всі новини на твітері. Батьки-яструби мають свої імена, і тато схожий на того, що прилітав до мене на балкон, мама не схожа. Пташенята імен не мають, лише “кодові” позначення. Хтось з модераторів казав, що багато “міфів” про те, що і як роблять яструби, було розвіяно завдяки цим спостереженням.

За тиждень що я за ними слідкую, пташенята виросли мало не вдвічі, відростили добрячу кількість “літального” пір’я, почали більш-менш впевнено стояти і ходити, і махати крилами, а за останні кілька днів почали самі пробувати дзьобати їжу. Правда, нікому ще не вдалося самому “відкрити” жертву (тут в них є жартівливий сленг на позначення цього досягнення – “unzip the prey”), так що відркриванням, та й догодовуванням досі займаються батьки. Ну і полюванням теж. І іншими батьківськи ми обов’язками. Десь до середини червня це шоу триватиме – поки останнє пташенят не вилетить з гнізда…

Ну і на закінчення про символізм. Я майже ніколи не асоціюю людей з їх подібністю на певних тварин, єдиний виняток – Сем. Я вже не пригадую, чи його так охарактеризував хтось інший, чи воно мені само прийшло, але чим довше я його знала, тим більше він мені нагадував якогось великого хижого птаха. Тоді я ще не знала, якого саме, тепер знаю, що власне цього. Сем любив птахів, і знався на них, так ніби вони дійсно були його плем’ям. Ну то я цю майже ієрофанію в мене на балконі сприйняла як auspicious знак, власне так, англійською, з одного боку тому, що в українській мові нема відповідного слова а від кальки із старослов’янської відгонить православ’ям, а з другого боку тому, що саме слово походить від пташиних знаків, як мене колись навчив Кость.

Так от, я вже тепер трохи знаю про яструбів, правда, загадкова Антоничева фраза з моєї юності досі залишається загадкою – так і не здогадуюся, що б могло значити “в яслах яру ясний ястер ятрить яструба”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s