Медитація на роботі або lunchtime meditation – 1

Давно обіцяла написати продовження до поста Медитація в умовах війни, то ось воно нарешті. Звідки така дивна назва?

Справа в тому що останнім часом я майже не ходжу на наші типові заняття з медитації для початківців. Вони відбуваються переважно по вечорах, після роботи, тривають десь від години до двох, мабуть як і в Україні. Люди їх самі знаходять переважно через інформацію на вебсайті (оскільки заняття завжди безплатні – назва сайту проста – freemeditation.com), зрідка через паперові афіші, оголошення чи візитки, а ще останнім часом тут популярний такий сервіс, називається meetup, через який люди шукають, куди б то сходити у вільний час. Ну і там на тих заняттях переважно виходить серйозний такий інструктаж – навіть в годину часу, якщо вміти, можна багацько всього втиснути, а в дві – то й поготів. Та й люди переважно приходять, які вже багато всякого перепробували, чакри-мантри-асани, всяке таке, особливо тут в Канаді повно всякого такого і люди часто досить відкриті до експериментів.

Натомість так вийшло, що замість тих от “нью ейджівських” інтенсивних занять останнім часом м проводимо “корпоративні медитаціі” – раз в тиждень в двох різних компаніях, по пів години підчас обідньої перерви. Зараз це головні офіси двох великих страхових компаній, і ще в процесі попередні розмови про одну організацію в сфері охорони здоров’я. Специфіка цих “обідніх” медитацій в тому, що тут особливо не розговоришся – нормальна медитація сама по собі триває хвилин 20-25, тобто на вступ залишається пару хвилин і на підсумки ще пару. Відповідно і зміст такої медитації має бути гранично простий, щоб не виникало ніяких особливих запитань, які б треба було роз’яснювати, ну і також настільки нейтральний в релігійно-духовному сенсі, щоб ні в кого ніяких реакцій чи претензій не було. Насправді спочатку не дуже просто розмовляти “нормальною” буденною мовою про медитацію, коли звик говорити про це мовою індійської духовної практики (між іншим, досить довгий час саме це зупиняло мене від того щоб писати про медитацію в блозі українською). Ну але з часом ця нормальна (англійська) мова якось виробляється, не в останню чергу завдяки американцям, які серйозно над цим попрацювали, бо в них і загальна публіка набагато менше відкрита до всього “чужого і дивного” ніж в нас. Як буде з українською – побачимо в процесі.

Ну то давайте я вам просто розкажу/покажу, як приблизно відбувається типова перша медитація. Якраз вчора вийшло так, що з двадцяти з гаком людей десь три чверті прийшли вперше, то була добра нагода провести знову найпростішу першу медитацію, і зацінить ефект.
Поки люди заходять, всідаються, готуються, на екрані ось такий слайд, до нього ж потім повертаємося підчас власне медитації.
Lunchtime Meditation Inro.001

Оскільки говорити особливо нема часу, то часом починаємо з простого слайду, що таке медитація, кажемо що медитація – це стан без думок, а часом і цей слайд пропускаємо теж.

Зазвичай я починаю з того, що пропоную сісти зручно, при бажанні зняти окуляри, роззутися, покласти обидві руки на коліна відкритими долонями догори, і спрямувати всю свою увагу всередину. Це такий інтроспекційний момент – подивитися, в якому я зараз стані, що мене турбує, що відволікає, що вимагає моєї уваги. Ми дуже часто взагалі не усвідомлюємо свого стану, ну то це така корисна вправа на хвилину. Потім пропоную відкласти всі ці “справи” і турботи на пізніше, прийняти свідоме рішення, наступних десять чи скільки хвилин (насправді виходить десь 20), виділити собі. Далі починаємо найпростішу комбінацію жестів і тверджень – запам’ятовувати нічого не треба, цю послідовність разом з рекомендаціями як медитувати вдома люди отримують на папірці (або електронною поштою).

Ну що, поїхали?

heart1. Права долоня на серце, тут традиційна сентенція “I am the spirit”, американці в корпоративному контексті вирішили використовувати нейтральніший варіант “I am my true self”, ми часом кажем одне, або друге, або також “I am pure awareness”. Тут йдеться про те, що замість звертати увагу на своє тіло, думки, емоції, і відповідно ідентикувати себе з ними, треба навпаки відсторонитися від цих поверхневих проявів, і натомість прислухатися до свого глибшого і тоншого “я”. Оскільки в українській мові здається так і не знайшлося адекватного перекладу поняття self, то в українському контексті мабуть можна казати котрийсь з цих варіантів:

Я – дух
Я – чистий дух
Я – чиста свідомість

 

neck2. Права долоня на ліву сторону шиї, точніше, в кут між плечем і шиєю, голову можна трохи повернути вправо. Цей енергетичний центр блокується почуттям вини. Традиційне твердження тут “I am not guilty”, пом’якшений американський варіант, хоч мені він здається трохи штучним – “I do not condemn myself”, часом ми ще кажемо щось типу “I am a dignified person”. Все негативне самонавіювання типу “В мене нічого не вийде, як завжди” або “я ні на що не здатний чи нічого не вартий”, і всяке таке, блокують цей центр і перешкаджають потокові енергії. Тут знову ж таки йдеться не про те, щоб аналізувати чи розмірковувати про почуття вини, а про те, щоб його відкласти, хай навіть тимчасово. Можна собі сказати: із своїми помилками я розбиратимуся згодом, після медитації, а тим часом відкладу це все, щоб воно мене не відволікало. Якщо я чистий дух – тоді як дух може бути в чомусь винен? Тут ставлення до себе прямо протилежне до католицького “mea culpa”.

Я ні в чому не винен / не винна

 

forehead3. Права долоня на чоло. Це складне місце, бо тут живуть его з супер-егом, галасують, розводять бардак, і всякими можливими способами намагаються відволікти нас від медитації. Дуже складно часом пробратися церез цю окуповану ними територію, і вийти на другому боці. “Мантра” для цього енергетичного центру “I forgive”. Тут, знову ж таки може здаватися що не дуже складно, а може й навіть неможливо, тим більше в ситуації війни, але справа насправді не в тому, щоб стати “святим” чи “блаженно-несвідомим” в одну секунду, а в тому, щоб принаймні на короткий час відкласти свої судження і “присуди”, не думаючи ні про кого конкретно, ні про які конкретні події минулого (чи гіпотетичні події майбутнього). Йдеться про те, щоб на той короткий час медитації перестати ідентифікувати себе із своїм егом чи супер-егом, які вважають що вони все знають, хто кому і чого винен, і якою має бути справедливість, а натомість як і в попередніх кількох кроках, знайти в собі та ідентифікувати себе з тим глибинним і справжнім “я”, яке глибше за тимчасові обрАзи і обмеження, і не прив’язане до них.

Я вибачаю всім і все. І собі теж.

 

fontanelle4. Тепер права рука на тім’ячку (це сама середина верхньої частини черепа), можна трохи притиснути, або ще краще помасажувати шкіру в цьому місці круговими рухами за годинниковою стрілкою – тим менше шкіра “приставатиме” до черепа – тим краще, і тут все просто:

Я хочу відчути стан медитації.

 

Тоді повільно піднімаємо праву руку над головою, десь на 10-15 см., і слухаємо, чи відчуваємо прохолодний, або теплий потік енергії над тім’ячком. Міняємо руку – пробуємо лівою рукою. Тоді кладемо обидві руки назад на коліна, пробуємо утримувати увагу на тім’ячку, і дивимося, чи думки сповільнюються або навіть цілком пропадають. Можна або заплющити очі, або дивитися на слайд, який на екрані:

 

Lunchtime Meditation Inro.001

Через кілька хвилин переводимо увагу назад на серце, де ми починали, і дивимося, чи змінився внутрішній стан, в тому числі емоційний. Тоді піднімаємо руки до рівня серця, і дивимося, чи відчуваємо якісь незвичні відчуття на пучках пальців і долонях – це може бути прохолода, чи жар, чи “поколювання” в окремих пальцях чи частинах долоні – якщо нічого не чути з першого разу – нічого страшного, а якщо щось чути – добре, це нам знадобиться згодом.

Минулого тижня з двадцяти з гаком людей більше трьох четвертих відчули щось над головою, або на руках, або зміну внутрішнього стану, або суттєве сповільнення думок. Якщо вони спробують медитувати десь по 10 хвилин раз чи двічі в день вдома, як ми їм рекомендуємо, і прийдуть ще на три-чотири заняття з нами, то десь за місяць точно знатимуть, чи підходить їм ця медитація (і чи варта вона їхніх 20 хвилин в день), чи ні. А ми їм згодом покажемо ще кілька потрібних речей, які можна буде поступово додавати до своїх медитаційних експериментів.

Спробуйте самі. Або якщо хочете піти на повноцінні заняття – якраз починається новий цикл в Києві: з 3 вересня на 19:00 за адресою: м. Олімпійська, вул.Велика Васильківська (Червоноармійська) 57/3 оф.313.

Контакти в інших містах України – питайте мене, або дивіться тут: http://www.sahajayoga.org.ua/rs/sy_ua/list.html

Контакти в інших країнах тут: http://www.freemeditation.com/meditation-classes/

А ще в нас є англомовний онлайн курс тут: http://www.onlinemeditation.org

Наступного разу, якщо такий буде, я вам може розкажу про правий і лівий канал, і як їх балансувати, або може краще про “foosoak”.

Не соромтеся питати, якщо є питання, можна в приват 🙂

One thought on “Медитація на роботі або lunchtime meditation – 1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s