Постмодернізм – зло

Останнім часом часто повторюють таку (слушну!) думку, що інформаційна політика Раші грунтується на постмодернізні з його запереченням істини (правди). Майже так само часто в коментах починають захищати постмодернізм, що, мовляв, ті хто кажуть про постмодернізм в стосунку до Раші та інформаційної війни просто неправильно розуміють, що таке постмодернізм. Що постмодернізм – то толерантність, плюралізм і свобода, що це цукерка, а не кака.

Ну то з точки зору майже професійного філософа приналежного до певної не надто популярної філософської “школи”, скажу, що постмодернізм – був, є, і буде злом, і саме тому йому так гарно по дорозі з Рашею. Спробуйте попрацювати із студентами, які народилися і виросли в епоху розвинутого постмодернізму, і ви відразу зрозумієте, про що я кажу. А якщо не маєте доступу до студентів – читайте джерела, і думайте – думайте про передумови і наслідки того, що стверджується в текстах постмодерністів, і не ведіться на хвацьку манеру розмови. Розібрати все на частини і ржати з того, що воно не працює – дуже просто насправді, для цього треба освоїти раптом один чи два рухи і стільки ж інструментів. Це все, що робить постмодернізм. Страшна шкода від постмодернізму полягає в тому, що те, що так прикольно, і навіть корисно робити як перший крок, в постмодернізмі стає першим і останнім, той сам крок невротично повторюється ad nauseam. Другий крок – створити, збудувати щось так, щоб воно працювало – не просто не робиться постмодернізмом, а ще й постулюється абсурдність і неможливість щось вартісне зробити, і обстьобуються спроби це робити і люди, які це роблять. Звичайно, в природі можуть існувати рожеві пухнасті адепти постмодернізму, які цього не роблять, але я тут кажу про ідейних натхненників, щоб не сказати засновників.

Те, що нормальної України нема з точки Росії, і в принципі бути не може, в сучасному світі – це постмодернізм чистої води, подякуйте Дерріді!

4 thoughts on “Постмодернізм – зло

 1. Перша серія коментів на ФБ:
  Oleg Boyko Він в мистецтвах непогано виглядає (нмд). А нічого більше на ньому й не можливо побудувати. Не знаю, чого вартий метод, який заперечує сам себе. Ще б не заплутатися у різниці між постмодерном та постмодернізмом
  17 hrs · Unlike · 1

  Mar’yana Svarnyk так, я про філософію, а якісне сучасне мистецтво – зазвичай анти-постмодерністичне, навіть якщо воно ніби-то постмодерністичне, бо, по-перше, воно переважно створює щось крім порожніх семантичнхих понять і зв’язків (а це вже анти-постмодерністично), а по-друге, сучасне мистецтво зазвичай авто-критичне (це теж антипостмодерністично, бо в постмодернізмі прийнято критикувати інших, а не себе )
  17 hrs · Like · 1

  Oleg Boyko Так, погоджуся. Заперечення (чи менш радикально – відхід від) модерних мистецьких канонів не обов’язково має називатися постмодернізмом (як і модернізмом власне).
  17 hrs · Unlike · 1

  Oleg Boyko Власне зараз мені ФБ рекламує групу “Модерна Україна”. Якщо назву зрозуміти буквально, то це має бути про Україну мирного атому, великих обчислювальних машин, штучних супутників Землі, Дніпрогеса і т.д. Хоча певно вони собі інше уявляють.
  16 hrs · Unlike · 1

  Nataliya Zubar Це ти в мене коментів начиталася?
  16 hrs · Unlike · 1

  Mar’yana Svarnyk Nataliya Zubar ага, в тебе бачила недавно, але не тільки в тебе, ще було щось в Андрія Бондаря здається якась стаття чи колонка, чи щось таке.
  16 hrs · Edited · Like · 1

  Mar’yana Svarnyk Oleg Boyko ну, традиційна двозначність терміну “модерний” мабуть пояснюється захмарним егом французьких енциклопедистів, чи кого там, хто назвав свій період модерним, не припускаючи, що і після цього цивілізація не зникне, а продовжуватиме існувати століттями і довше…
  16 hrs · Like · 1

  Oleg Boyko Mar’yana Svarnyk зацікавився питанням, відколи це слово почало позначати нову добу. Виявилося, що звідси: http://en.wikipedia.org/…/Quarrel_of_the_Ancients_and…
  Quarrel of the Ancients and the Moderns – Wikipedia, the free encyclopedia
  The quarrel of the Ancients and the Moderns (French: querelle des Anciens et des Modernes) began overtly as a literary and artistic debate that heated up in the early 1690s and shook the Académie française.
  EN.WIKIPEDIA.ORG
  16 hrs · Unlike · 2 · Remove Preview

  Mar’yana Svarnyk Oleg Boyko – о, то значить, я абсолютно точно вгадала, звідки воно пішло – час, місце, і дійові особи – в мене була думка пошукати, але перемогла альтернатива приготувати обід – дякую!
  16 hrs · Like · 1

  Mar’yana Svarnyk між іншим, це зовсім не випадково, що французи почали модернізм, і вони ж, через яких 270 років теоретизували постмодернізм. Гайдеґер, між іншим, кажуть, постмодернізм називав “пізнім модернізмом”, наголошуючи таким чином на тяглості традиції від першого до другого.
  15 hrs · Edited · Like · 1

  Oleg Boyko Коли я пробував для себе прояснити, де який період починається та закінчується, я помітив, що прийнято зводити до однієї купи періодизацію філософії, образотворчого мистецтва, музики, літератури, архітектури, історичні періоди тощо. Через це межі епох розмиваються і стають штучними та непереконливими. Не знаю, як стосовно історії філософської думки, а якщо брати все разом, то виходить, що модернізм та постмодернізм скоріш мають оверлеп, ніж один є пізньою фазою другого.
  15 hrs · Like

  Mar’yana Svarnyk так, в періодизації є проблеми, якщо я не помиляюся, традиційно митці йшли попереду, філософи теоретизували слідом, але штука в тому, що поки його не назвеш (тобто поки не теоретизуєш), доти воно якось і не проявляється на повну силу, ну і безвідносно до змішування сфер, оверлапи в будь-якому випадку будуть, тому що це не механічний процес, завжди є авангард, і завжди є хвіст. Що ж до модернізму – питання не тільки в тому, що адекватно визначити межі епохи складно, тим більше, коли не пройло ще досить часу (500 років :)), а може бути і в тій неоднозначності терміну – європейський модерн в архітектурі кінця 19 поч 20 – це зовсім не той модерн, який пост-ренесансівський реалізм – оті нудні портрети і пейзажі, і разом з тим зовсім не те, що ми називаємо “contemporary art”…
  15 hrs · Edited · Like

  Mar’yana Svarnyk У філософії теж ніби все просто – все що після Ренесансу – модерн(ізм) (в нас це називалося “новий час”), він по суті своїй і досі існує, і вся ця науково-спрямована філософія, грубо кажучи, весь цей англо-американський мейнстрім – це і є той сам модернізм. В нас досі існують і викладають люди, які “вірять в Декарта і Г’юма” . З іншого боку, постмодернізм у філософії запізнився мало не на 100 років від постмодернізму в мистецтві, що в принципі не дивно, зважаючи на паразитичну суть ПМ у філософії, але разом з тим я не певна, чи це ще той самий ПМ, як був у мистецтві, чи щось зовсім інше. Гайдеґер, якщо він дійсно це казав (я сама не бачила, або не звертала уваги) мабуть мав на увазі, що ПМ у філософії, як доведення модернізму до абсурду є його логічним розвитком і довершенням, і не пропонує нічого нового, тому є просто пізнім модернізмом – ПМ як загнивання і розклад модернізму.
  15 hrs · Edited · Like

  Sonia Kagna · Friends with Nataliya Zubar
  Ой яка дурниця, зара на роботі, але завтра напишу чому.
  12 hrs · Like

  Mar’yana Svarnyk Sonia Kagna ви вже дуже вдало почали з незнайомою людиною розмову, аж цікаво, що буде далі.
  10 hrs · Like

  Sonia Kagna · Friends with Nataliya Zubar
  Вибачте, я бігла на роботі та думала, що даю цей комент на перепост моєї знайомої. Oops Не було наміру звертатися до Вас особисто.
  Але моя думка залишається такою самою. Ви змішали ідеологію, етику та філософію. Треба чітко відрізняти їх один від одного. Коли дозволіте, напишу завтра більше. Ще раз вибачте за втручання без запрошення.
  9 hrs · Edited · Like

  Sonia Kagna · Friends with Nataliya Zubar
  І доречі те, що пропагують у Раші, взагалі до постмодернізму відношення має дуже далеке. Даю перепост свого ж коментаря до іншої теми:
  Який це постмодернізм, це релятивізм, та ще й схиблений і понівечений бісами Достоєвського (“всьо дозволєно”). Лев Рубінштейн дуже вдало викрив покидька охлобистіна:
  “Эти неугомонные выблядки кислотного постмодернизма 90-х годов из всего достаточно разнообразного и непростого опыта постмодерна усвоили лишь то, что максимально облегчает им жизнь и, как им кажется, избавляет от докучной и нудной химеры совести”.
  http://grani.ru/blogs/free/entries/223166.html
  8 hrs · Edited · Like

  Mar’yana Svarnyk Звичайно, розпишіть різницю між філософією, ідеологією і етикою, як ви її бачите, і може вдасться вияснити, чи виправдано я їх змішую. Якщо вийде якось без матюків обійтися – ще краще.
  8 hrs · Edited · Like · 1

  І ще друга серія
  Sonia Kagna · Friends with Nataliya Zubar
  Ну навіщо розписувати різницю, її можна прочитати у Вікіпедії. Постмодернізм можна етично спрямувати як у плюс, так і у мінус. Те, що він тільки може розібрати на частки, але зібрати не може – це теж стосується тільки окремих діячів, і їх теж тільки частково. Те що робиться у Раші сурковими-охлобистінами – це не постмодернізм взагалі. У кращому випадку – це застосування певних його елементів та інструментів у дуже жорстких межах спрямованих до досягнення певних результатів. Це – протилежне одному з основних принципів постмодернізму, тому що і рефлексія, і критика, і деконструкція рівно спрямовані як зовні, так і на себе. Доречі мені дуже смішно як скрєпніки-гомофоби вважають себе послідовниками Фуко та Дерріда – ще один примірник їх так званої “деконструкції” , яка спрямована зовні, що по суті не має бути деконструкцією, а є оруєлівщиною.
  1 hr · Edited · Like

  Mar’yana Svarnyk ви хочете просто обмінятися необгрунтованими opinions? гаразд, тоді ви вважаєте, що я змішую, а я вважаю, що ви не розумієте суті, і тим наша розмова і закінчиться, якщо не дойти до якихось спільних визначень понять. З вашого комента я так і не зрозуміла, де я змішую філософію і ідеологію там, де її треба розділяти, а про “етику” – я фундаментально не погоджуюся.
  1 hr · Like

  Sonia Kagna · Friends with Nataliya Zubar
  Сама ваша заява – що постмодернізм є злом – це дискурс етічний. Те, що роблять росзмі – чиста ідеологія. Тезіс, що України немає взагалі, який розповсюджується “глаголом”, “звєздою” та іншими, є НЛП, психологічним прийомом, пропагандистьским та дискримінаційним виміром чистої води, заснованим на принципі, що коли у народа та країни автоматично висмикують право на самоіснування, то такий народ легше контролювати та пригнічувати. Царський режим теж дуже успішно наводив подібні аргументи.
  4 mins · Like

  Mar’yana Svarnyk Гаразд, я розпишу детальніше, що я маю на увазі, і чому. “Зло” в цьому моєму випадку не зовсім етична, а радше космологічна категорія , чи релігійна .

  Like

 2. І ще далі:

  Sonia Kagna · Friends with Nataliya Zubar
  Доречі я не якись там ідейний захисник постмодернізму. Я просто вважаю, що те, що відбувається в раші, до постмодернізму має дуже далеке відношення. І робити вирок всієї філософської течії, засновуючись на висмикнутих елементах застосованих тоталітарною ідеологією, просто не є коректним. Звинувачення постмодернізму у антиетичності та їх спростовування, вдалі чи невдалі, відбулись десь більше ніж 30 років тому і не є нашім сучасним дискурсом ні в якому разі. Більш того, деконструкція повинна бути одним з основних інструментів аналізу мракобісся, яке зара є щоденною російською реальністю буття.
  9 hrs · Edited · Unlike · 1

  Mar’yana Svarnyk ви мене зрозуміли трохи навпаки, я не роблю висновок про філософську течію з того, що відбувається в раші, навпаки, я додаю до розуміння того, що відбувається зараз, в Раші і поза рашею, грунтуючись на попередній оцінці постмодернізму безвідносно до раші. Дякую вам за коментарі, я зрозуміла, що незрозуміло в моєму дописі, і розпишу більше, але це займе час. Грубо кажучи, ПМ – зло не тому, що раша – зло, а ПМ – зло саме по собі, і саме тому його так гарно і зручно використовує раша-зло.
  19 mins · Like

  Like

 3. Слушні думки. Звісно, нинішня еліта Росії не є послідовними постмодерністами, бо має свій великий наратив (“русский мир”), втім ці люди справді небачено широко використовують постмодерністські прийоми. Це не дивно, якщо знаєш, що той-таки Дугін є досить-таки ідейним постмодерністом, хоча, звісно, і недостатньо послідовним. Він у своїх творах широко користується термінологією по-мо і взагалі професійно жонглює словами, “наводит тень на плетень” і охмуряє слабкіші свідомості.

  Взагалі ж по-мо, у своїх потугах знищити “великі наративи” і заперечити саму необхідністю людини у них (безнадійна і шкідлива ціль), розробив цікавий інструментарій. Цей інструментарій успішно використовує як літ. критика, так і, власне література. В цьому смислі по-мо приніс конструктив. Але його конструктив обмежується розробкою методології, інструментів. Бо, як ви, Мар’яно, правильно відмітили, натхненники і творці по-мо повставали проти самої ідеї творити у свідомості (а значить і в реальності) якийсь конструктив навіть їхніми (а тим більше – будь-якими іншими) інструментами.

  Отже, коли інструменти по-мо (про його ідеали говорити неможливо, через відсутність таких) виливається у сферу літератури, то може виходити щось справді цікаве, але коли вони ж вириваються у реальність, то несуть велике зло. Що наочно демонструє сучасна Росія. Як на мене, найкраще з по-мо взаємодіють англійці: вони користуються по-мо в л-рі (Фаулз та ін.), але ігнорують його філософію, ставлячись до неї як до “цих дивних французьких штучок” 🙂 Але і французи самі, граючись із цією небезпечною філософією, не впускають її у реальне – особливо сусп.-пол. – життя. Лише дурнувато-дикувата Росія вирішила впустити це у своє життя (як колись ін. зах. продукт – марксизм – дикуни, шо з них візьмеш), за що вона із необхідністю поплатиться дуже жорстоко. Хоча, боюся, встигне ще багато крові пролити і вся Європа дорого заплатить за російську дурість.

  Liked by 1 person

  1. Дякую! Я спробую ще детальніше розписати, що я мала на увазі, бо мене фактично обізвали дурою за цей пост :). ну і теж звинуватили в нерозкритті теми, що справедливо…

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s